Mały Kack

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Mały Kack

Wiadomości

stat

Urzędy wciąż niedostępne dla niepełnosprawnych

Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nie ma możliwości wjechania nim do budynku.
Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim nie ma możliwości wjechania nim do budynku. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

W kompleksie biurowym przy ul. Na Stoku zobacz na mapie Gdańska, blisko centrum Gdańska, mieszczą się siedziby wielu urzędów i instytucji. Niestety osoby mające problem z poruszaniem się nie będą w stanie niczego tam załatwić, gdyż brakuje udogodnień dla niepełnosprawnych.Zdarzyło ci się nie załatwić sprawy w urzędzie ze względu na utrudnione dotarcie do niego?

tak, wielokrotnie 31%
tak, ale to był pojedynczy przypadek 9%
nie, choć wiem, że ktoś inny mógłby mieć problem 37%
nie, nigdy 23%
zakończona Łącznie głosów: 294
Co prawda "wojna z trzema schodami" trwa w Polsce od lat, ale wciąż są budynki użyteczności publicznej, do których dostęp dla osób niepełnosprawnych jest bardzo utrudniony.

W zeszłym roku opisywaliśmy problemy osób niepełnosprawnych, które mają kłopot w dostaniu się do budynku Miejskiego Zespołu Orzekania ds. Niepełnosprawności. Powód? Brak podjazdu dla wózków, stale zepsuta winda i tylko cztery miejsca na parkingu przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Okazuje się, że budynków użyteczności publicznej, w których nie ma żadnych ułatwień dla osób niepełnosprawnych jest w Trójmieście więcej.

Same schody w urzędzie dla niepełnosprawnychTak jest chociażby w budynkach przy ul. Na Stoku zobacz na mapie Gdańska, gdzie mieszczą się siedziby Zarządu Transportu Miejskiego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii, Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Pracują tam dziesiątki, jeśli nie setki urzędników i odwiedza ich drugie tyle interesantów.

- Wejście do budynku przy ul. Na Stoku 50 to amfilada schodów, nie do przejścia dla takich jak ja, z niepełnosprawnością ruchową. O windzie to już można tylko pomarzyć, chociaż trzy lata temu duże pieniądze wydano na remont, nowe wykończenia i instalacje w budynku - opisuje pan Andrzej.
Sprawdziliśmy sami. Rzeczywiście, schody przed wejściem powstrzymają każdego, kto porusza się na wózku. Wewnątrz również same schody, wind brak. Ochroniarz przekonuje, że to nie problem, bo do petenta zawsze ktoś może zejść.

Budynki przy ul. Na Stoku 49 i 50 stanowią własność Skarbu Państwa i znajdują się w administracji Gdańskich Nieruchomości. Budynek przy ul. Na Stoku 48 administrowany jest przez firmę zewnętrzną.

W Gdyni nie jest lepiejW Gdyni od wielu lat w imieniu osób niepełnosprawnych działa Bronisław Waśniewski-Ciechorski - niepełnosprawny polityk z SLD, który zauważa wiele miejsc wymagających modernizacji, m.in.:


 • Urząd Pocztowy w Gdyni, przy ulicy 10 Lutego 10, gdzie konieczny jest montaż antresol wewnętrznych i zewnętrznych , wymiana drzwi,
 • przystanek SKM Gdynia Redłowo, gdzie potrzebny jest montaż infrastruktury dla osób niepełnosprawnych,
 • węzeł komunikacyjny ulic 10 Lutego, Morskiej i Śląskiej 21, gdzie niepełnosprawni nie mają możliwości dostania się z ulicy 10 Lutego na Śląską,


Dzięki działaniom Bronisława Waśniewskiego-Ciechorskiego udało się m.in. zamontować antresolę przy budynku I Urzędu Skarbowego oraz windę wewnętrzną i podnośnik od strony pl. Konstytucji 5 w budynku A Sądu Rejonowego w Gdyni.

Trudny rynek pracy dla osób niepełnosprawnychProblem niepełnosprawnych petentów to jedno, ale co zrobić w przypadku, kiedy z dnia na dzień sami stracimy pełną sprawność, a budynek, w którym mieści się nasze miejsce pracy jest nieprzystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Oliwia Likierska, adwokatKancelarii Adwokackiej Oliwia Likierska odpowiada:

Osobom niepełnosprawnym, których niepełnosprawność nie ma związku z wypadkiem przy pracy lub z chorobą zawodową, pozostającym z pracodawcą w stosunku pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić niezbędne usprawnienia, które polegają na przeprowadzeniu koniecznych w konkretnej sytuacji zmian lub dostosowań do szczególnych, zgłoszonych pracodawcy potrzeb wynikających z niepełnosprawności danej osoby.

Przez "racjonalne usprawnienia" rozumie się zarówno środki materialne, jak i organizacyjne, podejmowane jednorazowo lub długotrwale w odpowiedzi na indywidualne potrzeby konkretnej osoby niepełnosprawnej. Może być to więc np. dostosowanie pomieszczenia lub wyposażenia stanowiska pracy, modyfikacja czasu pracy niepełnosprawnego pracownika, jak też dokonanie nowego podziału zadań lub dobór odpowiedniej oferty kształcenia.

Pracodawca może odmówić dokonania usprawnień tylko wtedy, gdy wydatki, które musi ponieść, pomniejszone o wszelkie środki publiczne przeznaczone na ten cel (np. wsparcie z PFRON), są nieproporcjonalnie wysokie.

Pierwszym, ale także stanowiącym największe wyzwanie rozwiązaniem, jakie nasuwa się w przypadku osób niemogących poruszać się po schodach, jest instalacja w budynku windy lub podnośnika przychodowego - ta jednak nie zawsze będzie możliwa czy to z uwagi na konstrukcję budynku, koszty takiej inwestycji, czy też wreszcie fakt, że pracodawca może być jedynie najemcą lokalu, który, nie będąc właścicielem budynku, nie może ingerować w jego części wspólne.

W pewnych zawodach na pewno sprawdzi się praca zdalna, którą pracownik może wykonywać z domu. Kolejnym wyjściem z sytuacji może być zakup schodołazu dla osób niepełnosprawnych. Wreszcie rozwiązaniem być może niespotykanym, które jednak nie powinno być odrzucane, jest zatrudnienie przez pracodawcę osób, które dwa razy dziennie pomogą wejść i zejść pracownikowi z piętra, czy wręcz go tam wniosą i zniosą.

Opinie (81) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe imprezy z dzielnicy Mały Kack

Zdjęcia dzielnicy Mały Kack

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Mały Kack

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Mały Kack

  • Ulica Krośnieńska, gdzie powstać ma inwestycja...

   5 odpowiedzi
  • Complement powstaje w rozbudowanej w ostatnich...

   3 odpowiedzi
  • Altoria Apartamenty to inwestycja zlokalizowana...

   37 odpowiedzi
  • Kiedy będzie otwarcie Biedronki w Gdyni Mały...

   1 odpowiedzi
  • Inwestycja powstaje w dzielnicy Mały Kack,...

   5 odpowiedzi
  • Wiem, że ocena wysoka, ale w naszym wypadku...

   1 odpowiedzi
  • Budynek powstaje w sąsiedztwie dzielnic Orłowo...

  • Zachowanie Inpro w sytuacji kilkumiesięcznego...

   2 odpowiedzi