Mały Kack

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Mały Kack

Wiadomości

Powolne zmiany na niebezpiecznym przejściu przy schronisku

interwencja trojmiasto.pl

Na niebezpiecznym przejściu dla pieszych na wysokości Ciapkowa na ul. Małokackiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni pojawiły się pasy akustyczne i odblaski, ale pasów jeszcze nie odmalowano. Wolontariusze schroniska twierdzą, że potrzeba innych rozwiązań, bo dalej dochodzi tam do kolizji i potrąceń.Czy czujesz się bezpiecznie na przejściu, przechodząc przez jezdnię?

tak, przy każdej okazji 13%
owszem, ale tylko tam, gdzie są światła 12%
różnie z tym bywa, najgorzej jest po zmroku 26%
nie, zawsze mam mniejsze lub większe obawy 49%
zakończona Łącznie głosów: 606
Na przejście na ul. Małokackiej, prowadzące do schroniska Ciapkowo, wielu kierowców mogło nie zwracać do niedawna uwagi. Szybka jazda z Witomina, czy przyspieszanie po minięciu skrzyżowania z ul. Olimpijską w przeciwnym kierunku, to regularnie powtarzające się w tym miejscu manewry. Sytuacje skomplikował jeszcze buspas - zdaniem części kierowców niepotrzebny, a na pewno niewyraźnie oznaczony.

Ul. Małokacka w Gdyni: potrącenia i kolizje przez prędkośćEfekt? Kolizje i potrącenia pieszych. W związku z tym, że wśród przechodzących przez jezdnię przeważają wolontariusze i odwiedzający schronisko, postanowili interweniować, wysyłając kilka miesięcy temu do ZDiZ wniosek o poprawę bezpieczeństwa na przejściu. Podpisało się pod nim kilkaset osób.

- Problemami na przejściu na Małokackiej są: prędkość, nieustępowanie pierwszeństwa, nawet jeżeli jeden pojazd zatrzyma się przed pasami, wyprzedzanie na buspasie i to nie tylko przez autobusy, a do tego znaki informujące o przejściu dla pieszych są słabo widoczne - mówi Ewa Musiał, jedna z wolontariuszek schroniska Ciapkowo.
Relacjonuje, że nawet przy zachowaniu maksymalnej ostrożności, piesi nie czują się tam bezpiecznie.

- Wielokrotnie byliśmy świadkami i uczestnikami niebezpiecznych sytuacji na tym przejściu, przejeżdżania samochodu tuż przed pieszym ostrego hamowania przed pieszym prawidłowo pokonującym przejście. Nierzadko pieszy zmuszony jest odskakiwać przed samochodem, który nie zauważył przejścia i nie zdążył przed nim wyhamować - opowiada.

Wolontariusze z Ciapkowa: potrzeba kolejnych zmianW ostatnich tygodniach na przejściu pojawiły się oczekiwane pasy akustyczne i elementy odblaskowe. Kosztowały 3,8 tys. zł brutto. Wymieniono też oprawę oświetleniową w latarni będącej najbliżej przejścia.

- Wybrano rozwiązania, które możliwe były do wprowadzenia w jak najkrótszym czasie. Po upływie pewnego okresu możliwa będzie ocena wprowadzonych rozwiązań. W przypadku takiej konieczności podjęte zostaną dalsze działania. Ponadto wystąpiliśmy do policji w Gdyni z wnioskiem o częstsze kontrole prędkości na ul. Małokackiej w przedmiotowym rejonie - opowiada Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora ZDiZ w Gdyni.
Skutki czerwcowej kolizji.
Skutki czerwcowej kolizji. fot. archiwum prywatne
Dalsze zmiany mogą okazać się konieczne. Wolontariusze relacjonują, że na początku czerwca na prawidłowo skręcający w lewo do Ciapkowa pojazd najechał inny wyprzedzający go stronie tuż przed przejściem dla pieszych. Poza tym część odblaskowych elementów odpadła już z jezdni.

Wśród propozycji ze strony wolontariuszy i sympatyków schroniska jest przeniesienie przejścia w inne miejsce lub montaż progów zwalniających.

Urzędnicy: obecne rozwiązanie optymalne- W przypadku przeniesienia przejścia dla pieszych, dojście do wejścia będzie utrudnione z uwagi na brak chodnika wzdłuż schroniska. Piesi, by dostać się do schroniska, zmuszeni byliby do poruszania się jezdnią. Nie jest możliwe także utworzenie chodnika z uwagi na mur oporowy wzdłuż jezdni. Ponadto w proponowanej lokalizacji przejście dla pieszych przy ulicy Olimpijskiej prowadziłoby bezpośrednio tylko do bocznego wejścia do schroniska - opowiada Folejewski.
Ze względu na buspas nie jest możliwy montaż progów zwalniających. Nie ma także większych szans na światła.

- Obecne rozwiązanie wydaje się optymalne - kończy zastępca dyrektora ZDiZ.

Skutki kolizji na Małokackiej w lutym i marcu 2018 roku.


Opinie (108)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe imprezy z dzielnicy Mały Kack

Zdjęcia dzielnicy Mały Kack

    Pozostałe wiadomości z dzielnicy Mały Kack

    Pozostałe newsy

    Forum dzielnicy Mały Kack