Mały Kack

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Mały Kack

Wiadomości

stat

Gdynia: sami odbudowali zniszczony most na Kaczej

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Co z nowymi kładkami nad rzeką Kaczą?

Drewniany most pomiędzy Centrum Kultury a Amerykańską Szkołą Podstawową udało się odbudować w kilka dni. Prace wykonano na zlecenie szkoły.
Drewniany most pomiędzy Centrum Kultury a Amerykańską Szkołą Podstawową udało się odbudować w kilka dni. Prace wykonano na zlecenie szkoły. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdyńscy urzędnicy przekonują, że usuwanie zniszczeń po lipcowej ulewie potrwa jeszcze kilka miesięcy, bo najpierw konieczne są ekspertyzy, badania i przetargi. - To pokrętne tłumaczenia, które mają się nijak do rzeczywistości - odpowiadają mieszkańcy, dowodząc, że można działać szybciej. Udowodnili to odbudowując zniszczony most na rzece Kaczej.Czy uważasz, że w trakcie następnej tak dużej ulewy szkody będą podobne?

nie, miasto na pewno wyciągnie nauczkę z tegorocznych opadów 6%
to zależy od tempa i jakości prac inwestycyjnych 21%
tak, nie mam co do tego wątpliwości 73%
zakończona Łącznie głosów: 710
O pretensjach mieszkańców Małego Kacka w stosunku do urzędników z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni w związku ze skutkami lipcowej ulewy pisaliśmy w środę. Główny zarzut to opieszałość w naprawianiu szkód spowodowanych przez wylewającą się rzekę Kaczą, która zniszczyła mostki i kładki.

Urzędnicy tłumaczyli, że szkody są i będą naprawiane sukcesywnie. Najgłośniej wybrzmiewał argument, że część obiektów musi być zbudowana od nowa, co oznacza ekspertyzy, badania, a na końcu przetargi. Wszystko będzie trwało kilka miesięcy. Konkretne terminy nie są znane, bo harmonogram prac będzie dopiero opracowywany.

Jak się okazuje są inwestycje, które udaje się wykonać dużo szybciej. Przykładem, który zaprezentował jeden z mieszkańców jest drewniany mostek łączący Centrum Kultury zobacz na mapie Gdyni w Gdyni z Amerykańską Szkołą Podstawowązobacz na mapie Gdyni. W szkole nie udało się nam dowiedzieć dokładnie, ile kosztowała odbudowa, ale pracownica placówki, z którą rozmawialiśmy przekazała, że to rząd co najwyżej kilkunastu tysięcy złotych.

Oto jego opis sytuacji, w którym przekonuje, że urzędnicy powinni wziąć przykład z placówki oświatowej i zabrać się do pracy:

Jestem mieszkańcem Małego Kacka i uważam, że procedury, którymi zasłaniają się urzędnicy, mają się nijak do rzeczywistości. Po ulewie uszkodzone części mostków w ciągu ulicy Radomskiej zobacz na mapie GdyniŁęczyckiej zobacz na mapie Gdyni zostały niezwłocznie usunięte i wywiezione w nieznanym kierunku. Wystarczyło jednak postawić nowe przyczółki i osadzić na nich mostki, aby w spokoju doczekały następnej powodzi. Na to są pieniądze w dyspozycji władz miasta!

Zniszczone zostały nie tylko mosty i kładki, ale także urządzenia siłowni zewnętrznej przy ul. Wieluńskiej.
Zniszczone zostały nie tylko mosty i kładki, ale także urządzenia siłowni zewnętrznej przy ul. Wieluńskiej. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Mostek przy ul. Łęczyckiej nie był uszkodzony, a jedynie podmyty i dlatego zdjęto go z podpór. Widać to na jednym ze zdjęć. Jedna z podpór jest uszkodzona. Prosta i szybka naprawa bez zbędnych procesów, przetargów i schematów wydawania dużych pieniędzy. Był tam dźwig i byli tam ludzie. Wystarczył dodatkowy materiał i kilka dni pracy, a tej dyskusji by nie było. Mostek w ciągu ulicy Radomskiej był złamany i dlatego naprawa jest jakby poważniejsza.

Podam jednak przykład, który okazał się możliwy do wykonania.

Przy ulicy Łowickiej jest most drewniany dla pieszych służący do komunikacji pomiędzy Amerykańską Szkołą Podstawową a placem postojowym Centrum Kultury w Małym Kacku.

Ten most rzeka zabrała w całości i nie nadawał się do ponownego zamontowania. Jakoś bez zbędnych problemów osadzono na dnie rzeki kręgi, które pracownicy zalali betonem, a na tym osadzili nowe drewniane elementy i most został zrobiony w całości od nowa - w takim samym kształcie i z takiego samego materiału.

Nie kosztowało to wcale kilku milionów złotych, nie było przetargu, decyzji urzędniczych ani bicia piany. Jest to jedyny odbudowany most od źródła rzeki Kaczej do al. Zwycięstwa.

Dlaczego zatem można odbudować ten, a nie można odbudować pozostałych? Ano dlatego, że za odbudowę wzięła się szkoła, a za pozostałe urzędnicy. A również dlatego, że w przypadku tego mostu komuś zależało, a w przypadku pozostałych urzędnikom nie zależało. Być może znaleźli się również chętni do sfinansowania budowy mostku i bardzo dobrze.

Na mostki w ciągu ulicy Radomskiej i Łęczyckiej czekają ludzie, którzy korzystają z nich od lat i są im niezbędne. Autobus linii 252 jeździ tylko po tej stronie rzeki, po której jest również sklep spożywczy.

Kładka w okolicach Wieluńskiej i Łęczyckiej to jedno z przejść do odbudowania, dla którego nie został określony termin.
Kładka w okolicach Wieluńskiej i Łęczyckiej to jedno z przejść do odbudowania, dla którego nie został określony termin. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Ponadto w trakcie powodzi została rozmyta cześć placu zabaw, a w szczególności teren pod siłownią miejską przy ul. Wieluńskiej zobacz na mapie Gdyni. Urządzenia przechyliły się i wywróciły. Ciekawe jednak, że ustawienie ich trwało kilka dni, a prostowanie trwa już miesiąc. Dlaczego? Bo brakuje pieniędzy na ponowne ustawienie czegoś, czego pierwotne ustawienie kosztowało kilka tysięcy - polska rzeczywistość.

Podsumowując, jeżeli chcemy w uzasadniony sposób wydać duże pieniądze na budowę nikomu niepotrzebnych dużych i drogich mostów dla pieszych w dalekiej przyszłości - to wszystko jest pod kontrolą. Jeżeli natomiast chcemy uzyskać rozgrzeszenie dla wydatkowania publicznych pieniędzy, to można to zrobić szybko i sprawnie.

Czytaj też: Szef Gdańskich Melioracji odwołany
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (170)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe imprezy z dzielnicy Mały Kack

Zdjęcia dzielnicy Mały Kack

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Mały Kack

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Mały Kack

  • Ulica Krośnieńska, gdzie powstać ma inwestycja...

   5 odpowiedzi
  • Complement powstaje w rozbudowanej w ostatnich...

   3 odpowiedzi
  • Altoria Apartamenty to inwestycja zlokalizowana...

   37 odpowiedzi
  • Kiedy będzie otwarcie Biedronki w Gdyni Mały...

   1 odpowiedzi
  • Inwestycja powstaje w dzielnicy Mały Kack,...

   5 odpowiedzi
  • Wiem, że ocena wysoka, ale w naszym wypadku...

   1 odpowiedzi
  • Budynek powstaje w sąsiedztwie dzielnic Orłowo...

  • Zachowanie Inpro w sytuacji kilkumiesięcznego...

   2 odpowiedzi