Mały Kack

Serwis poświęcony dzielnicy Gdynia Mały Kack

Wiadomości

stat

Gdynia: Będzie remont tunelu pod Wielkopolską

Najnowszy artukuł na ten temat

700 tys. zł na tunel, który nikomu nie służy

O zmiany w tunelu zabiegano kilkanaście lat, ale zawsze brakowało pieniędzy.
O zmiany w tunelu zabiegano kilkanaście lat, ale zawsze brakowało pieniędzy. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

W tym roku podziemne przejście pod ul. Wielkopolską przy Spokojnej zobacz na mapie Gdyniw Gdyni powinno przestać odstraszać przechodniów, którzy - m.in. z powodu złego stanu technicznego - wolą tu przechodzić przez ulicę. Miasto szuka wykonawcy remontu i planuje, że prace zakończą się najpóźniej w listopadzie.Jak oceniasz stan przejść podziemnych w Gdyni?

bardzo dobrze, nie mam zastrzeżeń 6%
dobrze, poprawiło się i liczę, że miasto dalej będzie dbało o tę kwestię 15%
względnie, większości przydałoby się odświeżenie 37%
źle, urzędnicy nie dbają o nie 26%
nie powinno ich być, piesi nie powinni chodzić w tunelach 16%
zakończona Łącznie głosów: 372
O tym, że tunel pod ul. Wielkopolską w okolicach ul. Spokojnej zobacz na mapie Gdyni nadaje się do remontu, wiadomo od lat. Od lat też mieszkańcy słyszeli zapewnienia władz miasta o tym, że o złym stanie wiedzą, ale na prace modernizacyjne nie ma środków. Uznano co prawda, że stan techniczny jest zły, ale nie na tyle, by zagrażał bezpieczeństwu przechodniów, więc modernizację odkładano z roku na rok.

Ciemno i brudno

W tunelu działa jedynie część lamp, ale dają poczucie bezpieczeństwa właściwie tylko w dzień. Staraniami rady dzielnicy udało się zamontować monitoring. Jak zapewniają lokalni działacze, jest przydatny nawet w ciemnościach, bo kamery są na podczerwień.

- Problem w tym, że ludziom nie jest łatwo robić za nietoperze. Wielu unika więc tunelu. Wśród nich większość to osoby starsze, które zwłaszcza w okresie zimowym lub po zmroku, po prostu wolą ryzykować i przechodzić przez jezdnię. W dzień powszedni o godz. 12 może nie jest to niebezpieczne, ale w szczycie komunikacyjnym ulica to właściwie droga szybkiego ruchu - wyjaśnia Marek Hermann, przewodniczący Rady Dzielnicy Mały Kack.
Jedynym nowoczesnym elementem są kamery monitoringu, które pojawiły się dzięki staraniom rady dzielnicy.
Jedynym nowoczesnym elementem są kamery monitoringu, które pojawiły się dzięki staraniom rady dzielnicy. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
W tym roku znaleziono środki na remont, który rozpocznie się prawdopodobnie za kilka tygodni. Na razie nie są znane jego koszty, bowiem miasto dopiero zaczęło poszukiwania wykonawcy. 6 lat temu szacowano zobacz na mapie Gdyni, że może kosztować 2,5-3 mln zł, ale prawdopodobnie cena ostatecznie będzie niższa.

By zminimalizować korki, wykonawca będzie zobowiązany do dwuzmianowej pracy. Dopuszczona jest też praca w dni świąteczne oraz nocą.

Będzie jaśniej i bezpieczniej

W przejściu podziemnym zostanie naprawiony sufit, a ściany zostaną pomalowane farbą antygraffitową. Na schodach zostaną zbudowane nowe pochylnie dla wózków, powinno pojawić się także mocniejsze oświetlenie. Dzięki remontowi nad tunelem będą mogły poruszać się samochody o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 50 ton.

Urzędnicy uznali kilka lat temu, że choć stan przejścia jest zły, to nie zagraża bezpieczeństwu pieszych.
Urzędnicy uznali kilka lat temu, że choć stan przejścia jest zły, to nie zagraża bezpieczeństwu pieszych. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Po zakończeniu prac wytłumaczenia dla niebezpiecznych sytuacji z udziałem pieszych nie będzie. To - jak przekonują radni dzielnicy - wciąż za mało, by mówić o pełnym bezpieczeństwie. Na ruchliwej ul. Wielkopolskiej kierowcy, gdy - nie ma zatoru - wciąż potrafią często jechać nawet powyżej setki.

- Wyjątków nie ma tutaj nawet dla kierujących autobusami. Kiedyś zapędy zmniejszała atrapa fotoradaru, ale została zdemontowana. Pomagają zainstalowane niedawno sygnalizacje świetlne na krzyżówkach z ul. Łowicką zobacz na mapie GdyniRacławicką, ale to wciąż mało, jak na taką ulicę. Przydałyby się częstsze patrole drogówki - opowiada Hermann.

Opinie (83) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe imprezy z dzielnicy Mały Kack

Zdjęcia dzielnicy Mały Kack

  Pozostałe wiadomości z dzielnicy Mały Kack

  Pozostałe newsy

  Forum dzielnicy Mały Kack

  • Ulica Krośnieńska, gdzie powstać ma inwestycja...

   5 odpowiedzi
  • Complement powstaje w rozbudowanej w ostatnich...

   3 odpowiedzi
  • Altoria Apartamenty to inwestycja zlokalizowana...

   37 odpowiedzi
  • Kiedy będzie otwarcie Biedronki w Gdyni Mały...

   1 odpowiedzi
  • Inwestycja powstaje w dzielnicy Mały Kack,...

   5 odpowiedzi
  • Wiem, że ocena wysoka, ale w naszym wypadku...

   1 odpowiedzi
  • Budynek powstaje w sąsiedztwie dzielnic Orłowo...

  • Zachowanie Inpro w sytuacji kilkumiesięcznego...

   2 odpowiedzi